Historie - zajímavá místa

Vždy mě lákaly památky, historie a tajemné až mystické stavby, které v sobě ukrývají staleté dějiny. Když navštívíte třeba kostel, dýchá to z těch zdí ze všech stran, člověk cítí obrovskou pokoru. Je to něco, co nikdo z nás nezažil, co se můžeme dočíst maximálně v literatuře a co láká po staletí pozornost. 

Mám ráda krásné věci; je jedno, jestli si prohlížím architektonické prvky stavby renesance nebo koukám na starý obraz známého Mistra. Všemu věnuji velkou pozornost; všímám si i sebemenších detailů... VÍTEJTE NA NOVÉ STRÁNCE VĚNOVANÉ HISTORII!

1./SANT'AGNESE FUORI LE MURA:

Dnes si Vás dovolím pozvat do ŘÍMA. ŘÍM je pojem, který v sobě ukývá neskutečnou moc! Je zahalen řadou pověstí. Vezměte si jeho založení či vývoj jednotlivými staletími. V ŘÍMĚ nalezneme bezpočet krásných míst, staveb a já Vás chci vzít na jedno místo, se kterým jsem se setkala při studii HUMANITNÍCH VĚD.

Nachází se na VIA MOMENTANA a pochází z pol. 7. stol. n. l. KATAKOMBY pod bazilikou a BAZILIKA SV. ANEŽKY ZA HRADBAMI. 

KDO BYLA SV. ANEŽKA/ANEŽKA ŘÍMSKÁ? Byla to 12 - ti letá dívenka, která žila v první pol. 4. stol. a byla umučena za svou křesťanskou víru. Na její počest byl vystavěn kostel přímo nad hrobem světice - bazilika ad corpus (lat.). Vyobrazení KRISTA nebo MATKY BOŽÍ v apsidě - v centrální části kostela - nenajdeme! Je to první dochovaný důkaz pohledu na mučedníky a jiný pohled na křesťanskou smrt. Touto začíná, tělo bude vzkříšeno... 

Bazilika je vyzdobena krásnou mozaikou, v jejím čele je světice - není vyobrazena její fyzický vzhled, ale její duše - duševní podstata. Toto místo je tajemnější, čím více jej poznáváte...

3./SANT'ANDREA DELLE FRATTE:

Další místo, na které Vás v ŘÍMĚ vezmu, je na první pohled ničím zvláštní. Ovšem, když vstoupíte dovnitř a rozhlédnete se po BAZILICE SV. ONDŘEJE Z HOUŠTIN (it. SANT'ANDREA DELLE FRATTE) dýchne na Vás (kromě kadidla) mystické místo. Na první pohled si tuhle baziliku zamilujete, je krásná! Historie nás zavádí do roku 1192, původní název "infra hortes" (uprostřed sadu, odtud fratte - houština).

Původně patřil augustiniánským sestrám. 

1585 - se stal národní církví skotského lidu v ŘÍMĚ. 

1942 - papež PIUS XII povýšil kostel na BAZILIKU MIROR. První architektem se stal FRANCESCO BORROMINI, který je zodpovědný za apsidu, tambur kopule, čtverhrannou zvonici se čtyřmi řady. Původní nákresy byli pozměněny. Po smrti F. BORROMINIHO se ujímá dokončení architekt MATIO di ROSSI.

Interiér má jednu loď ze třemi kaplemi na každé straně a dvěma malými po obou stranách vchodu. Dekorace kopule je od PASQUALA MARINIHO. První kaple je sv. FRANTIŠKA z PAOLY. Podle pověsti se jeho rodiče modlili k FANTIŠKU z ASSISI, aby se jim narodilo dítě. Narodil se syn, ale nebyl zdráv a tak se rodiče opět obrátili na FRANTIŠKA. Když vše dobře dopadlo, pojmenovali syna FRANTIŠKEM. FRANTIŠKA uchvátil FRANTIŠEK z ASSISI natolik, že se v dospělosti stal poustevníkem a měl kolem sebe komunitu lidi. Staral se o blahobyt v Itálii. Roku 1483 opouští Itálii a vydává se TOURS, kde ve svých 67 letech byl pozván na francouzský dvůr, aby zde zachránil LUDVÍKA XI. Ve Francii už zůstává až do své smrti.

V levé příčné lodi se nachází druhá kaple, je zasvěcená sv. ANNĚ. Třetí kaple je opět vlevo a je zasvěcená MADONĚ ZAZRAKU, na památku místa, kde se 20. ledna 1842 údajně mladému muži zjevila BLAHOŘEČENÁ PANNA MARIE. V BAZILICE jsou dále dvě zasvěcené malé kaple: kaple sv. MICHAELA archanděla a kaple sv. JOSEFA s JEŽÍŠKEM. Po stranách presbytáře jsou dva andělé od G. L. BERNINIHO: ANDĚL S TRNOVOU KORUNOU, ANDĚL S NÁPISEM NA KŘÍŽI (INRI). Původně tyto sochy měly zdobit PONTE SANT'ANGELO, papež KLEMENT IX. je považoval za příliš cenné. 

A KDO BYL SV. ONDŘEJ? Narodil se asi v 9. stol. př. n. l. v GALLEJI. Byl bratrem ŠIMONA PETRA a spolu s ním byl APOŠTOLEM JEŽÍŠOVÝM. První zajímavostí je jeho jméno: ONDŘEJ - není hebrejské, ale řecké. Byl rybář a zúčastnil se poslední večeře JEŽÍŠE. Říká se, že byl umučený, ale prý se nechal ukřižovat CRUX DECUSSATA (SANTIRE - kříž ve tvaru x), kříž sv. ONDŘEJE, svázaný a nepřibitý.

O téhle bazilice by se dalo psát hodně, rozebrat všechny sochy a malby...

5./VERONA - město zamilovaných:

Dnes Vás chci vzít na malou procházku VERONSKÝMI uličkami, které jsou plné krásy a bohatství památek. 

Nejprve pár základních informací: VERONA je město v severní ITÁLII, BENÁTSKA. Historické město obtéká ze tří stran řeka ADIGE.

HISTORIE sahá až do pravěku; první záznamy osídlení jsou od roku 89. př. n. l. ŘÍMSKOU KOLONIÍ. Císař AUGUSTUS dal postavit velkolepý AMFITEATR a celé město obehnal hradbami. Roku 1117 město postihlo zemětřesení, po němž muselo být většina kostelů a budov přestavěna. V roce1263 začalo 127 leté období vlády rodu SCALIGERŮ (it. de SCALIS nebo della SCALA). Jejich vláda byla nesmírně krutá, SCALIGEROVÉ avšak městu pomohli ze svárů a nepřátelských bojů mezi rody. Zvelebili ho a ukázalo se, že byli poměrně spravedlivými vládci. DANTE ALIGHIERI, který pobýval na jejich dvoře počátkem 14. stol., věnoval svůj RAJ, poslední část BOŽSKÉ KOMEDIE CANGRANDOVI I.

V 15. a 16. stol. působila ve VERONĚ slavná malířská škola PISANELLO. ANTONIO PUCCIO di PISANO byl malířem, ilustrátorem, grafikem a medailérem. PAOLO VERONESE byl malířem tresek a obrazů s náboženskou, mystickou a historickou tématikou (od roku 1555 se podepisoval: il CALIARI nebo CAGLIARI).

První naše zastavení je na tržišti PIAZZA delle ERBE. Domy a paláce jsou zde ze 13. - 17. stol., uprostřed stojí CAPITELLO, pavilon na čtyřech sloupech ze 16. stol. Na severozápad je fontána se sochou: MADONA da VERONA a kousek dál stojí sloup s benátským lvem. Západ náměstí tvoří městské domy; CASA dei MERCANTI s loggií a cimbuřím. Východní strana patří palácům s malovanými fasádami, na jihu nepřehlédnete radnici, PALAZZO della RAGIONE s věží TORRE dei LAMBERTI vysokou 98 m z roku 1194. Od radnice se dá projít na PIAZZA dei SIGNORI, kde uprostřed stojí pomník DANTE ALIGHIERIHO. Jižní strana patří radnici a soudnímu paláci s arkádovým dvorem. Na východě stojí PREFETTURA ze 13. stol., sever patří slavné LA LOGGIA, raně renesanční radnici z 15. stol. Východně od náměstí se nachází pozdně gotické ARCHE SCALIGERE a kostelík S. MARIA ANTICA z 9. stol. Na jihu od náměstí PIAZZA delle ERBE se nachází ulice CAPELLO, kde najdeme slavný středověký městský dům CASA di GIULIETTA, který patřil Veronskému rodu CAPULETŮ. Ve dvoře je slavný JULIÍN balkon a v domě je muzeum STARÉ VERONY. Anglický dramatik WILLIAM SHAKESPEARE však nebyl první, kdo o ROMEOVI A JULII napsal! Úplně první zmínka byla v BOŽSKÉ KOMEDII DANTE ALIGHIERIHO.

7./BENÁTKY:

Dalším italským městem, které stojí za krátkou návštěvu, je rodné město GIACOMA CASANOVA, CARLA GOLDONIHO či TIZIANA. Je to město obchodníků, kupců, hudebníků a umělců - BENÁTKY (it. VENEZIA). Kdysi dávno námořní a obchodní velmoc a také středisko sklářů. Historická část je plná kulturní a uměleckých památek. Od nejstarší stavby jako je DÓŽECÍ PALÁC (12. - 15. stol.), přes gotické kostely SANTA MARIA dei FRARI, SANTI GIOVANNI E PAOLO, renesanční stavby - BIBLIOTHECA MARCIANA, kostel SAN GIORGIO MAGGIORE až po barokní kostel SANTA MARIA della SALUTE.

Když jste v tomhle městě měli byste podniknout plavbu po místní kanále gondolou. Sice to není laciné, ale tenhle zážitek za to rozhodně stojí. Také byste si neměli nechat ujít příležitost navštívit některou ze zdejších galerii či muzei. Největší sbírka benátského umění je k vidění v GALLERIA dell'ACCADEMIA, nachází se zde evropská malba od gotiky přes Mistry renesance a baroka. BENÁTKY jsou stvořené pro milovníky umění, zde si to opravdu užijete.

8./

2./PONTE SANT'ANGELO, CASTEL SANT'ANGELO:

Dnešní zastávka je opět v ŘÍMĚ. Nejprve si projdeme netradiční křížovou cestu a poté navštívíme monumentální stavbu, která je nejkrásnější v noci, když je osvětlená. Mám ráda anděli a tak mé kroky musí vést jejich směrem. Až pojedete do ŘÍMA, tak tohle místo byste neměli opomenout navštívit. ANDĚLSKÝ MOST (it. PONTE SANT'ANGELO) zbudoval roku 134 císař HADRIÁN, který ho pojmenoval PONS AELIUS. Na ANDĚLSKÝ byl přejmenován podle legendy o andělovi sv. ŘEHOŘE I. velkého (64. papež katolické církve 590 - 604). Po vyplenění ŘÍMA roku 1527 (SACCO di ROMA) nechal papež KLEMENT VII. (vlastním jménem: GIULIO di GIULIANO de MEDICI 1523 - 1534) přemostění řeky TIBERY upravit a osadit sochy: sv. PETRA (sv. ŠIMON) a PAVLA (PAVEL z TARSU). Při vítězném příjezdu KARLA V. HABSBURSKÉHO - byl prvním španělským a římský králem, císařem římským, vévodou burgunským, arcivévodou rakouským - byl most na jeho uvítání dočasně ozdoben sochy evangelistů. Další změny zadal papež KLEMENT IX. roku 1667 oslovil známého sochaře, umělce, malíře, architekta, projektanta a designera GIOVANNIHO LORENZE BERNINIHO (7. 12. 1598 Neapol - 28. 11. 1680 Řím). BERNINI nejprve nahradil zdi balustrádou (individuálně tvarované ozdobné zábradlí, vytvarované pomocí nízkých sloupů), poté zesílil most a ozdobil ho 10 sochami ANDĚLŮ S PAŠIJOVÝMI SYMBOLY.

Vytvořil netradiční křížovou cestu a zde jsou andělé a jejich význam: 

1. ANDĚL SE SLOUPEM/ANTONIO RAGGI: TRONUS MEUS IN COLUMNA/můj trůn je na sloupu

2. ANDĚL S BIČEM/LAZZARO MORELLI: IN FLAGELLA PARATUS SUM/můj pád je už blízko

3. ANDĚL S TRNOVOU KORUNOU/GIOVANNI LORENZO BERNINI a jeho syn/kopie: PAOLO NALDINI: IN AERUMNA MEA DUM CONFIGITUR SPINA/vyschnul mně morek jako v letním žáru

4. ANDĚL SE SUDARIEM (VERONIČINOU ROUŠKOU)/COSIMO FANCELLI: RESPICE FACIEM CHRISTI TUI/na tvář svého pomazaného rač shlédnout

5. ANDĚL S ROUCHEM A KOSTKAMI/PAOLO NALDINI: SUPER VESTIMENTUM MEUM MISERUNT SORTEM/losují o můj oděv

6. ANDĚL S HŘEBY/GIROLAMO LUCENTI: ASPICIENT AD ME QUEM CONFIXERUNT/i obrátí se ke mně, kteréhož jsou bodli

7. ANDĚL S KŘÍŽEM/ERCOLE FERRATA: CUIUS PRINCIPATUS SUPER HUMERUM EIUS/i bude knížectví rameni jeho

8. ANDĚL S NÁPISEM NA KŘÍŽI (INRI: IESUS NAZARENUS REX IUDAE ORUM/JEŽÍŠ NAZARETSKÝ, KRÁL ŽIDOVSKÝ)/GIOVANNI LORENZO BERNINI a jeho syn/kopie: GIULIO CARTARI: REGNAVIT A LIGNO DEUS/Bůh vládne z dřeva (kříže)

9. ANDĚL S HOBOU/ANTONIO GIORGETTI: POTAVERUNT ME ACETO/dali mi pít ocet

10. ANDĚL S KOPÍ/DOMINICO GIUDI: VULNERASTI COR MEUM/srdce mé zajalas

ANDĚLSKÝ HRAD (it. CATEL SANT'ANGELO), tato stavba ve svých zdech ukrývá staletá tajemství. Původní název byl HADRIÁNOVO MAUZOLEUM, a jak asi tušíte, bylo to poslední místo odpočinku císař jeho manželek. Monumentální kruhovou stavbu nechal vybudovat v letech 135 - 139 římský císař HADRIÁN, jakožto rodinné mauzoleum, ležící na pravém břehu řeky TIBERY. Budova byla několikrát pobořena, znovu opravena a poté přebudována. Později se stala útočištěm papežů, jakási papežská pevnost, ve hradbách byl tunel, který byl spojující s Vatikánem, rezidence a vězení. Celá stavba byla dokončena až 139 za vlády císaře ANTONINUSE PIA. V pozdní antice byla stavba známá jako HADRIÁNEUM.

Kromě císaře HADRIÁNA a jeho manželky SABINY, zde našli místo svého posledního odpočinku, např.: císař ANTONINUS PIA a FAUSTINA, císař MARCUS AURELIUS, císař COMMUDUS, císař SEPTIMIUS SEVERUS...

Dnes se v ANDĚLSKÉM HRADU nachází muzeum věnované historii budovy a města ŘÍMA.

4./ŘÍM:

(it. a lat. ROMA - VĚČNÉ MĚSTO) Historii tu potkáváme na každém kroku. Mezi nejznámější památky patří: KOLOSEUM, FORUM ROMANUM, PANTHEON, ANDĚLSKÝ HRAD, bazilika PANNY MARIE SNĚŽNÉ, LATERÁNSKÁ bazilika, bazilika SV. PETRA a SIXTINSKÁ kaple, náměstí PIAZZA NAVONA, ŠPANĚLSKÉ SCHODY a fontána di TREVI. Ať už se rozhodnete navštívit kteroukoliv památku, je to vždy zážitek na celý život. Z těch zdí na nás dýchá starověká tajemství.

Působilo tu spoustu významných osobnosti, které se neodmyslitelně zapsali do dějin, např.: RAFFAEL SANTI, MICHELANGELO BUONARROTI, GIOVANNI LORENZO BERNINI...

6./VERONA:

Další naše kroky povedou na PIAZZA DUOME 21, kde stojí nejkrásnější VERONSKÁ KATEDRÁLA - KATEDRÁLA PANNY MARIE (it. CATEDRALE di SANTA MARIA MATRICOLARE). Je to hlavní chrám biskupů Veronské diecéze. V roce 1117 zasáhlo VERONU velké zemětřesení, při kterém bylo zničeno spoustu kostelů, zasáhlo i dva starokřesťanské kostely. Na jejich místě byla postavena katedrála nová, v románském stylu a vysvěcená byla 13. září 1187, od té doby byla několikrát přestavěna, i když celkový charakter stavby je nezměněný.

Povšimněme si fasády, je rozdělena do tři částí s petimentem (také někdy říkáme FROTON - je to architektonický prvek klasické řadové architektury. Jedná se o štítový nástavec umístěný zpravidla nad oknem nebo portálem) a dvoupatrovým portikem (PORTIKUS je otevřená sloupová hala, předložená hlavnímu vstupu do budovy). Sochařská výzdoba je prací sochaře NICHOLAUSE ze 12.stol. 

LUNETA nad vchodem katedrály zdobí reliéf PANNY MARIE s JEŽÍŠKEM obklopený menším ZVĚSTOVÁNÍM PASTÝŘŮ (vlevo), KLANĚNÍ TŘI KRÁLŮ (vpravo). Ve sloupoví je deset postav proroků. čtyři symboly evangelistů a BOŽÍ MUKA jsou nahoře v klenbě i. patro portálu. U zdí na obou stranách portálu jsou ROLAND a OLIVER (svatí válečníci připomínající fakt, že církev potřebuje ochranu). Gotické okna ze 14. stol., barokní přístavba ze 17. stol. Druhý portál na jihu kostela je ve stylu lombardském. Jediné, co zůstalo je původní KNĚŽIŠTĚ neboli PRESBYTÁŘ, chór. Zvonice se začala stavět v 16. stol. a postaral se o ni MICHELE SANMICHELI, ale nebyla dokončena. Má dvojité sloupy se zdobenými hlavicemi, basreliéfy a pozůstatky fresek ze 14. stol., devět zvonů v tónině A.

Při vstupu dovnitř zaujme celkový interiér. Hlavní loď dělí vysoké pilastry z červeného veronského mramoru podpírají gotické arkády. První tři kaple na každé straně jsou zdobeny renesančními díly místních umělců. Loď končí presbystářem (hlavní kaple: CAPPELLA MAGIORE) je od SANMICHELIHO. Nejvýznamnější dílo je TIZIANOVO NANEBEVZETÍ (1534 - 1540). Najdeme zde i bohatě zdobenou kamennou KŘTITELNICI nebo zbytky starokřesťanského kostela z mozaikou ze 6. stol.

Celá katedrála je krásná, při vstupu do ní cítíte, kromě kadidla neuvěřitelnou pokoru a očištění...